Fizikális vizsgálattal az állat közepes kondíciójú, ápolt szőrzetű, nem dehidrált, testhőmérséklete 38,5°C volt. A macska négy lábán járt, a két hátsó lábát egyformán használta. Tapintással mindkét lábon a csánkízületnél tömött-csontkemény tapintatú, nem fájdalmas, sima felszínű duzzanat volt érezhető, mely körülbelül olyan vastag volt, mint a lábközép. A duzzanat érintésére a macska nem jelzett fájdalmat, felette a bőr ép volt.
Készítettünk a hátsó lábakról egy lateralis röntgenfelvételt és egy "katzogrammot".
Az első felvételen a tarsusokból plantarisan kiinduló, napkitörés-szerű, radiodenz képletek láthatóak.
A mellkasi és hasi röntgenen nem láttunk csontos elváltozást, vagy metastasisra utaló jelet.
Vért vettünk pajzsmirigyműködés vizsgálatra, mely nem igazolt sem túlműködést, sem alulműködést. (T4: 27,8 nmol/L, fT4: 17,40 pmol/L)
A véreredmény közlésekor a tulajdonos jelezte, hogy az állat testvérénél hasonló panaszok jelentkeztek, és kérdésünkre elmondta, hogy a fedező kandúr (Malvin apja) ismeretlen.
Így a diagnózisunk genetikai eredetű osteochondrodysplasia, mely két skót lógófülű macska pároztatásánál jelenik meg az utódoknál, és a porc rendellenes érésével függ össze.
A betegség nem gyógyítható, az ízületi fájdalmasság porcvédőkkel (mint a glükózamin és a chondroitin-szulfát) enyhíthető.
Malvinnál 3 hét elteltével panasz (sántítás, passzivitás, kisebesedés) nem jelentkezett.
További információ a betegség genetikai hátteréről:
https://www.ufaw.org.uk/cats/scottish-fold-osteochondrodysplasia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868141/