A kutyák testén nem, vagy csak kis számban találhatók verejtékmirigyek. Így a testük hőmérsékletét csak lihegéssel történő párologtatás útján képesek csökkenteni. Amennyiben emelkedik a külső hőmérséklet a kutyák lihegése fokozódik, ezáltal hűtik testüket. Ha a hőmérséklet olyan szintre emelkedik, aminél már a lihegés hűtő hatása nem érvényesül, az állatnak a testhőmérséklete emelkedni kezd.
A hőguta megelőzése
Legjobb, ha fedett, hűvös helyen tartózkodik az állat. Amennyiben szavadban van, úgy fontos, hogy hűvösben, árnyékban legyen. Ivóvizet rendszeresen cseréljük, hiszen hamar felmelegszik. Kerüljük azonban a kimelegedett állat hírtelen ivóvízzel való itatását is. Kerüljük az állat mozgásra buzdítását, sétáltatását, futtatását. Fontos tudni, hogy kánikula esetén naplemente után közvetlenül még veszélyesen magas a hőmérséklet, akár 30 oC is lehet.
Megfontolandó az állat autóban történő szállítása is, hiszen az autóban lényegesen melegebb lehet, mit a szabad levegőn. Parkolás esetén ne hagyjuk az autóban az állatainkat.
Lakásban tartott állatoknál a tartósan 27-28 oC feletti szobahőmérséklet szintén veszélyes lehet.
A hőguta tünetei:
- fokozott lihegés
- magas testhőmérséklet
- hányás, bágyadtság, nyálzás
- nehezített légzés
- elfekvő állapot, eszméletveszés
- görcsök