Endoszkópos toklász eltávolítás a Nyíregyházi Oktató Állatkórházban

2015. szeptember 05.

Gyakran előfordul, hogy a toklász (vagy valamilyen egyéb idegentest) olyan helyre kerül, ahonnan műszeres segítség nélkül nem lehetne eltávolítani. Ilyenkor merül fel az endoszkópos vizsgálat szükségessége.

Leggyakrabban az orrüreg mélyebb részeiből kell idegen testet eltávolítani endoszkóp vezérelve. Szinte minden héten kerül hozzánk olyan eset, amikor tüsszögés, orrfolyás után kénytelenek vagyunk átvizsgálni az orrüreget és az esetek döntő többségében már vizsgálat közben meg is találjuk a tüneteket okozó idegentestet.

A vizsgálat altatásban történik és általában 20-30 percet vesz igénybe. Az eltávolítás után szinte azonnal meg is szűnnek a tünetek. Az orrüregen kívül gyakran előfordul, hogy nyelőcsőből, gyomorból, légcsőből vagy akár a hüvelyből kell valamilyen idegentestet (toklász, csont, horog, stb.) eltávolítani. Szerencsére az endoszkópos technika segítségével mostanra ez már az esetek nagy részében műtét nélkül is megoldható.